گرافیت
لغت گرافیت از کلمه یونانی گرافین (Geraphein) به معنی کشیدن و نوشتن گرفته شده است و یکی از اشکال کربن است که ماده‌ای نرم و سیاه رنگ و چرب می باشد.ساختار اتمی گرافیت لایه لایه میباشد و ۶ اتم آن به شکل یک شش ضلعی و با پیوند کووالانسی به هم متصلند و نمی توانند با کربنی خارج از این لایه پیوند  تشکیل دهند و با یک پیوند واندروالسی که پیوند ضعیفی است به لایه‌های زیرین متصل میباشد و در نتیجه باعث لغزش لایه‌های گرافیت بر روی هم میشود و به همین دلیل از این ترکیب برای روان کاری و روغن کاری استفاده می‌شود.


بلوک گرافیتی (Graphite Block)
 از گرافیت مصنوعی با خلوص کربن %99 ساخته می شود و بزرگترین تولید کنندگان آن چین و آلمان می باشند و عموما در مواردی که نیاز به مقاومت در برابر حرارت باشد از ان استفاده می شود.
ویژگی هایی که کاربرد بلوک گرافیتی را بالا برده است به دلیل خود گرافیت که از آن ساخته شده است می باشد که از ان جمله مقاومت حرارتی بسیار بالا  ، استحکام بالا ، فرسایش پایین ، مقاوم در برابر ضربه ، مقاومت بالا در برابر خوردگی ، مقاوم در برابر اسیدها ، کنترل در برابر آلودگی فلزات ، رسانای حرارتی و الکتریکی بالا ، پایداری کیفیت می باشد.
کاربرد بلوک گرافیتی دامنه گسترده ای دارد و از آنها در صنایع ریخته گری ، صنایع الکتریکی ، صنایع شیمیایی ،صنایع الکتریکی و برقی استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن برای ساخت قالب های ریخته گری در ریخته گری مداوم و ساخت قطعات گرافیتی می باشد.
بلوک های گرافیتی مکعبی و یا استوانه ای شکل می باشند و  امکان  آن را با برش و یا تراش برای اندازه و شکل های سفارشی را فراهم اوردیم.