فرو منگنز پر کربن

فرومنگنز پرکربن از پرمصرف‌ترین فروآلیاژها در صنعت تولید فولاد به حساب می‌آید. منگنز در اکثر گروه‌های فولاد عمداً حضور داشته و یک جزء باقی‌مانده از تقریباً دیگر گروه‌های فولاد است. جدا از اهمیت تاریخی آن به عنوان دی‌سولفیدکننده و دی‌اکسیدکننده، منگنز بدون شک رایج‌ترین عامل آلیاژی در فولادها بعد از کربن است. بنابراین مشخصاً فرومنگنز گسترده‌ترین فروآلیاژ استفاده شده است. به دلیل این که 90% منگنز تولید شده در صنعت فولاد مصرف می‌شود، تقاضای جهانی برای منگنز مستقیماً به الزامات صنعت فولاد بستگی دارد که برای اکثر فروآلیاژها چنین موردی مرسوم است. تعداد زیادی فولاد با درجه‌های مختلف وجود دارد و هر کدام از آن‌ها نیاز به یک مقدار خاصی منگنز دارند. میزان متوسط مصرف منیزیم در هر تن از فولاد حدود 10 کیلوگرم است. با توجه به استاندارد ASTM مهم‌ترین دسته از این فروآلیاژها فرومنگنز پرکربن است.
کارخانه‌های کبی (Kabi alloys)، دریک (Daric Investment Group) و مجتمع فروآلیاژ رباط کرمان در تولید فرومنگنز پرکربن در حال انجام فعالیت هستند، با این حال نیاز به واردات این فرومنگنز پرمصرف بسیار مشهود است. در سال 1395 واردات از طریق 18 کشور انجام گشت که بیشترین میزان واردات به ترتیب متعلق به هند، امارات متحده عربی، کره جنوبی و چین بود. کشورهای آفریقای جنوبی، چین، هند، استرالیا و... از عمده تولیدکنندگان منگنز هستند.

 ویژگی‌های فرومنگنز پرکربن
از ویژگی‌های فرومنگنز پرکربن می‌توان به محصولات با کیفیت عالی، قیمت‌های رقابتی، قابلیت اعتماد و دوام بسیار بالا، هزینه‌ی تعمیر و نگهداری کم اشاره کرد. در مورد کاربرد این نوع از فرومنگنزها نیز می‌توان به دی‌اکسیدکننده بودن آن‌ها در تولید قطعات ریختگی آهن و فولاد و استفاده‌ی آن‌ها در تولید انواع الکترودهای جوشکاری اشاره کرد.
مشخصات فرومنگنز پرکربن
از دیگر مشخصات فرومنگنز‌های پرکربن محدوده‌ی اندازه دانه‌ی آن‌ها بوده که بین 10-50 و 10-100 میلیمتر قرار دارد. نحوه‌ی بسته‌بندی این فروآلیاژها به صورت بسته‌های 50 کیلویی و 1 تنی و همچنین ظرف‌های استوانه‌ای شکل 200 کیلوگرمی انجام می‌شود.